Nieoczywiste ryzyka estońskiego CIT: półtora roku doświadczeń

Kancelaria Krzyżagórska Łoboda i Partnerzy oraz ESO Audit zapraszają na szkolenie „Nieoczywiste ryzyka estońskiego CIT: półtora roku doświadczeń”, które odbyło się 1 grudnia 2023 roku w godzinach 10:00-12:00 w formule on-line.

Po półtora roku od wprowadzenia istotnych modyfikacji w konstrukcji przepisów regulujących ryczałt od dochodów spółek (dalej jako „e-CIT”) może wydawać się, że o e-CIT powiedziano już wszystko. Wbrew powszechnemu przekonaniu wciąż występują jednak ryzyka, które umykają uwadze większości ekspertów, a mogą unicestwić wszystkie działania związane z przejściem na e-CIT.

W trakcie szkolenia prowadząca Beata Krzyżagórska-Żurek (doświadczony adwokat specjalizujący się w prawie gospodarczym i korporacyjnym) opowiedziała o nieoczywistych ryzykach zidentyfikowanych w trakcie pracy nad realizacją projektów oraz przedstawiła praktyczne i sprawdzone rozwiązania tych problemów.  

Szkolenie kierowane było przede wszystkim do księgowych oraz szefów działów prawnych i podatkowych podmiotów, które dokonały wyboru opodatkowania e-CIT.

Program szkolenia:

 1. Nieuświadomiony brak prawa do wyboru opodatkowania e-CIT:
  1. Czy to w ogóle prawdopodobne i kiedy może się wydarzyć?
  2. Konsekwencje braku spełnienia przesłanek pomimo skierowania zawiadomienia o dokonaniu wyboru opodatkowania e-CIT – czy można to naprawić?
  3. Jak się przed tym zabezpieczyć?
 2. Wypłata dywidendy i zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy:
  1. Dopuszczalność zastosowania mechanizmu redukcyjnego – praktyczne problemy, praktyka organów podatkowych.
  2. Podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych – praktyczne problemy, praktyka organów podatkowych.
 3. Dostosowanie działalności do e-CIT :
  1. Restrukturyzacje w kontekście ograniczeń w zakresie stosowania e-CIT.
  2. Dostosowanie działalności do e-CIT a MDR oraz GAAR, w tym czy albo kiedy dostosowanie działalności gospodarczej będzie się wiązać z obowiązkiem raportowania schematu podatkowego, czy albo kiedy dostosowanie działalności może być kwestionowane na podstawie klauzuli antyabuzywnej, jak się przed tym zabezpieczyć?
 4. Problemy z zakończeniem opodatkowania e-CIT:
  1. Sposoby i moment wystąpienia skutku zakończenia opodatkowania e-CIT – praktyczne problemy, praktyka organów podatkowych.
  2. Zróżnicowane konsekwencje zakończenia opodatkowania e-CIT.
 5. Podsumowanie.
 6. Pytania i odpowiedzi (Q&A).

Dziękujemy uczestnikom za wzięcie udziału!

Nawigacja